sadsad x
asdasd
Taraklı Ayak Nedir? Neden Olur?
12 Temmuz 2023

Taraklı Ayak Nedir? Neden Olur?

İnsan vücudun her bölge farklı yapıda ve özelliktedir. Ayaklar insanların hayatını kolay bir şekilde devam ettirmesi açısından son derece önemlidir. Ayaklar yapısına göre farklı çeşitlere ayrılır. Bunlardan biri olan taraklı ayak adından da anlaşılacağı üzere tarak kemiğinden kaynaklı bir çeşittir. Taraklı ayak hakkında bilinmesi gereken tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Taraklı Ayak Nedir?

Taraklı ayak, ayak kemiğini oluşturan tarak kemiğinin normale göre daha geniş olması durumudur. Taraklı ayaklar, kadın veya erkek fark etmeksizin herkeste görülebilir. Ayakta bulunan tarak kemiği normalden daha büyük veya genişse taraklı ayak durumu mevcuttur. Taraklı ayaklar daha geniş yapıda olması sebebiyle ayakkabı seçiminde mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.

Taraklı Ayak Neden Olur?

Taraklı ayak yapısı kişide doğuştan gelen bir özelliktir. İnsan vücudunda pek çok organ ve kısımda kişiden kişiye göre farklılık görülebilir. Taraklı ayak sorunu olarak bilinen bu durum aslında ayak yapısının geniş olmasıdır. Taraklı ayak, ayakta bulunan tarak kemiğinin normalden daha büyük yapısıyla alakalıdır. Taraklı ayağı bulunan kişiler ortopedik tabanlı ayakkabı seçimine önem vermelidir.

Taraklı Ayak Nasıl Olur?

Taraklı ayak normal ayağa göre yukarıdan bakıldığında daha geniş yapılı olur. Ayağın sol kısmı ile sağ kısmı arasındaki mesafe uzundur. Ayak parmaklarının başladığı bölge olan tarak kemiği normalden daha genişse taraklı ayak olur. Taraklı ayak şikayeti olan kişiler isterse uzman doktora danışarak bu soruna çözüm bulabilir.

Ayak Taraklı Mı Nasıl Anlaşılır?

Bir ayağın taraklı mı yoksa değil mi olduğunu anlamak için gözlem yapmak yeterlidir. Ayaklarınız standart bir ayağa göre daha geniş yapıdaysa taraklı olduğu söylenebilir. Tarak kemiği büyük olan ayaklar uzunlamasına değil genişlemesine büyük olmasıyla dikkat çeker. Ayrıca giyilen ayakkabı ve terlikte kemer kısmı tarak bölgesinden geçer.

Taraklı Ayak ve Normal Ayak Farkı

Taraklı ayak ve normal ayak farkı ayağın tarak kemiğindeki genişlik ile anlaşılır. Normal ayaklara sahip kişiler, ayak numarasına uygun ayakkabı giyerken sorun yaşamaz. Ancak taraklı ayaklara sahip kişiler ayakkabıyı giyerken sıkışıklık problemi yaşayabilir. Ayakkabının sağdan ve soldan uyguladığı basınç arttıkça ayaktaki rahatsızlık hissi de artar.

Taraklı Ayak Tedavi Edilebilir Mi?

Taraklı ayak tedavisi uzman doktorların müdahalesiyle mümkündür. Tarak kemiğine yapılan bazı törpüleme ve küçültme operasyonları vardır. Bu tür ameliyatlar ile taraklı ayakları normal ayaklara çevirmenin bazı yan etkileri olabilir. Ayakta durma, yürüme dengesi ve koşma gibi durumlarda sorun yaşanabilir. Ancak taraklı ayaklara uygun ayakkabı seçildiğinde özel bir tedavi uygulanmasına gerek yoktur.

Taraklı Ayak için Ayakkabı Seçimi

Taraklı ayaklara sahip kişilerde ayak parmaklarının başladığı bölge normalden daha geniştir. Bu yüzden ayakkabıları giyerken bile ciddi problem yaşanabilir. Taraklı ayak için ayakkabı seçiminde ayakkabı tasarımına dikkat edilmelidir. Yana doğru geniş tabanlı ve yatay açıdan bol ayakkabılar içinde taraklı ayaklar rahat edecektir.

Taraklı Ayak İçin Erkek Ayakkabı Seçenekleri

Taraklı ayakkabı arayanlar için erkek ayakkabı kategorisinde son derece konforlu modeller vardır. Taraklı ayaklı erkekler ayakkabı numarası uygun olsa bile ayakkabıya sığmayan ayaklardan şikayetçidir. Bu nedenle ayakkabının bol tasarımlı olması ve tabanının geniş yapıda olması önemlidir. Taraklı ayak erkek ayakkabı modelleri arasından kendi zevkinize uygun seçimler yapabilirsiniz.

Taraklı Ayak İçin Kadın Ayakkabı Seçenekleri

Taraklı ayak sorunu sadece erkeklerde görülen bir durum değildir. Kadınlar da taraklı ayakları sebebiyle pek çok ayakkabı içinde rahat edemediklerinden şikayetçidir. Taraklı ayak kadın ayakkabı modelleri hem kışlık hem yazlık tasarımlara sahiptir. Yılın her döneminde rahatlıkla giyebileceğiniz kadın ayakkabıları arasından seçim yapabilirsiniz.

Taraklı Ayak için Ayakkabı Modelleri

Taraklı ayak yazlık ayakkabı modellerinde esnek kumaş yapısı son derece önemlidir. Bu ayakkabılar ayağı sağ ve sol taraftan sıkmadığı için son derece konforludur. Taraklı ayaklara sahip kişiler genellikle ayak numarasına uygun ayakkabıda bile rahatsız olurlar. Ayakta sürekli basınç yaratan bu ayakkabılar giyme ve çıkarma sırasında yorucu olabilir. Taraklı ayak için ayakkabı modelleri arayanlar kendi ayak yapısına uyan modelleri bulabilir.

Taraklı Ayak İçin Spor Ayakkabı Seçimi

Spor yaparken ayağın konforlu ve sağlıklı olması çok önemlidir. Taraklı ayaklara sahip olan kişiler dar kalıplı spor ayakkabı seçerse sorun yaşayabilir. Taraklı ayak için spor ayakkabı denince geniş kalıplı ve hafif modeller akla gelir. Birinci sınıf kalitedeki malzemeden üretilen spor ayakkabılar taraklı ayaklara uyumlu tasarıma sahiptir.

Taraklı Ayak için Ayakkabı Markası

Taraklı ayaklara sahip kişiler kendi ayak numarasına uygun ayakkabı satın almasına rağmen rahat edemez. Taraklı ayaklarda ayakkabı yanlardan ve üstten basınç uygulayarak ayağı sıkar. Bu yüzden taraklı ayak için ayakkabı markası seçilmelidir.

Scooter Ortopedik ve Rahat Ayakkabı Seçenekleri

Taraklı ayak durumu, yürüme, koşma ve ayakta durma gibi işlevsel durumlarda sorun yaratabilir. Scooter ortopedik ayakkabı modelleri taraklı ayaklara sahip kişilerin kullanımına uygundur. Hem kadın hem de erkeklere özel taraklı ayak için ayakkabı modelleri mevcuttur. Taraklı ayaklara sahip kadınlar geniş tabanlı ve esneyen ayakkabılar tercih etmelidir.

Taraklı Ayak Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

    Taraklı ayak için topuklu ayakkabı giyilebilir mi?

Taraklı ayakları olan kadınlar standart topuklu ayakkabılarda zorluk yaşayabilir. Bu tür ayakların yapısına uyumlu dolgu topuklu ayakkabılar tercih edilebilir.

    Taraklı ayak ne demek?

Taraklı ayak, ayak parmaklarının başladığı bölge olan tarak kemiğinin normale göre daha geniş yapıda olmasıdır.

    Taraklı ayak nasıl düzelir?

Taraklı ayağa sahip olmak bir problem değildir. Taraklı ayaklara uygun kalıpta ayakkabı seçildiğinde rahat kullanım imkanı vardır. Yine de taraklı ayak yapısından şikayetçi olan kadın ve erkekler uzman doktora muayene olabilir. Taraklı ayaklar ameliyatla düzeltilebilir.

    Taraklı ayak olanlar nasıl ayakkabı giymeli?

Taraklı ayakları olanlar ayakkabı seçiminde geniş tabanlı ve esnek ayakkabı modellerini tercih etmelidir. Bol yapılı ve esneyen malzemeden üretilen ayakkabılar taraklı ayaklara uygundur.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.