sadsad x
asdasd
Bebek Ayak Numarası Nelerdir? Nasıl Hesaplanır
12 Temmuz 2023

Bebek Ayak Numarası Nelerdir? Nasıl Hesaplanır

Bebek ayak numarası hesaplama konusunda en etkili yöntem mezura veya cetvel yardımıyla ölçmektir. Bebeklerin gelişim dönemine bağlı olarak ayak numarası değişiklik gösterir. Bebeğin ayağına en uyumlu ayakkabıyı seçebilmek için bebek ayak numarası doğru şekilde ölçülmelidir.

Bebek Ayak Numarası Nelerdir?

Bebek ayak numaraları, bebeğin yaşına göre belirlenir. Bebek ayak numarası tablosu üzerinde yaşa göre değişen numaralar yer alır. Bebek ayak numarası 0-3 aylık bebeklerde 9 cm’den başlar. Tabloya göre bebek ayak numarası 2-3 yaşındaki bebeklerde 13.5 cm’ye kadar ulaşabilir.

Bebeklerin ayak uzunluğu baz alınarak ayakkabı numarası seçilir. Örneğin 9 cm uzunluğunda ayağı olan bebeklerin ayak numarası 16’dır. Avrupa standartlarında belirlenen bebek ayak numarası tablosunda her bebeğe uyumlu numara vardır. Bebekler 2-3 yaş civarına geldiğinde ayak numarası 25 numaraya kadar ulaşabilir.

Bebek Ayak Numarası Nasıl Hesaplanır?

Bebek ayak numarası hesaplarken her zaman olduğu gibi ölçüm tekniği uygulanır. Bebeğin ayağını bir mezura, cetvel veya metre kullanarak ölçebilirsiniz. Bebek ayak numarası hesaplaması yaparken ölçülen bu değerin karşılığına bakılmalıdır. Bebek ayak numarası tablosunda ölçülen her “cm” değerine karşılık ayak numarası bulunur. Bebeklerin ayak numarasını öğrenmek için hazır tablolar kullanabilirsiniz.

Yaşa Göre Bebek Ayak Numarası

Bebeklerde ayak numarası gelişim önemine göre farklılık gösterir. Yenidoğan bebeğin ayak numarası en düşük seviyedeyken, aylar geçtikçe numara artar. Yaşa göre bebek ayak numarası gösteren tablo incelendiğinde 0-3 aylık bebekler başlangıçtır. Yenidoğan bebeklerden sonra aylık sayısına göre farklı numaralar sıralanır. Bebekte yaş ilerledikçe ayak ölçüsü artacağı için bebek ayakkabı numarası da artacaktır.

Yenidoğan ayak numarası

Yenidoğan bebekler 0-3 aylık dönemde kabul edilir. Yenidoğan ayak numarası için tabloda 0-3 aylık bebeklerin ayak ölçüsüne bakılmalıdır. Bu dönemde olan bebeklerin ayakları ortalama 9 cm uzunluğa ulaşır. Böylelikle yenidoğan bebek ayak numarası 16 numaradan başlar.

3 aylık bebek ayak numarası

Gelişim döneminde bebeklerin ayak numaraları farklılık gösterir. 3-6 aylık bebeklerde ayak ölçüsü 9.6 cm uzunluğa eriştiği için 17 numara ayakkabı giyerler.

6 aylık bebek ayak numarası

Topuktan baş parmağa kadar yapılan ölçümde 6 aylık bebeklerin ayak ölçüsü 10.4 cm’den başlar. 6 aylık bebek ayak numarası ölçüldüğünde 18 numaraya denk gelir.

7 aylık bebek ayak numarası

6 aylıktan büyük bebeklerin ayak ölçüsü 11.5 cm olduğunda ayak numarası 19 olur.

8 aylık bebek ayak numarası

6-12 aylık bebeklerin gelişim sürecine bağlı olarak ayak numaralarında değişiklik olabilir. Ölçümlerde ayak uzunluğu 12.55 cm çıkan 8 aylık bebek ayak numarası 20 numaradır.

10 aylık bebek ayak numarası

10 aylık bebek ayak numarası ortalama 11 ila 12.5 cm arasında değişeceği için 19, 20, 21 numara ayakkabılar idealdir.

1 yaş bebek ayak numarası

12 aylık olan bebeklerde ayak gelişimi hız kazanır. Topuktan başparmağa yapılan ölçümlerde 1 yaş bebek ayak numarası 13 cm’yi bulabilir. 12 aylık bebek ayak numarası 21-22 numara civarındadır.

2 yaş bebek ayak numarası

Bebeklerin hızlı gelişim döneminde ayak ölçüleri de hızla artabilir. Bu durumda bebeğin ayağını sık sık ölçmek faydalı olacaktır. 2 yaş bebek ayak numarası ortalama 14.5 cm civarında uzunluğa ulaştığı için 24 numaradır.

3 yaş bebek ayak numarası

Bebek ayak numarası tablosuna göre 3 yaş bebek ayak ölçüsü 15 – 15.5 cm civarındadır. Bebeklerin ayakları bu uzunluğa eriştiğinde 2-3 yaş için üretilen ayakkabılar seçilmelidir. 3 yaş bebek ayak numarası ortalama 25 numaradır.

Bebek Ayak Numara Tablosu

Bebeklerin gelişim sürecinde ayak numaraları her ay değişiklik gösterebilir. Bebeğin ayak sağlığını korumak için mutlaka ayak ölçüsüne uygun ayakkabılar seçilmelidir. Her bebeğin gelişim süreci birbirinden farklı olacağı için yaş yerine ayak ölçüsü baz alınmalıdır. Dolayısıyla bebeğiniz 6 aylık olduğunda gelişimi hızlı veya geri kalmış olabilir. Buna göre en doğru seçimi yapmak için bebeğin ayağını bir mezura yardımıyla ölçmek gerekir.

Bebeklerde ayak ölçüsü alırken topuktan baş parmak hizasına kadar olan bölge ölçülmelidir. Daha sonra bu uzunluk seviyesine karşılık gelen bebek ayak numarası dikkate alınır. Böylelikle bebeğin fiziksel gelişimi ve aylık durumuna göre doğru seçim yapılmış olur. Bebeğin ayak gelişimi ve ölçüsü dikkate alınmadan ayakkabı seçilirse bazı sağlık problemleri meydana gelebilir.

Bebek Ayak Numarasının Gelişim Süreci

Bebekler hızlı gelişim döneminde oldukları için her ay ayaklarında kademeli bir uzama görülür. Her ay santim santim uzayan ayaklarına uygun ayakkabılar tercih edilmelidir. Bebeğin ayak sağlığı ve gelişimi konusunda problem yaşamaması için mutlaka doğru ayakkabı numarası seçilmelidir. Bebeklerin ayak numarasını gelişim çağında göre farklılık gösterebilir.

Bebek ayak numara tablosuna bakarak bebeğin gelişimine göre dikkat edilmesi gereken ayak numarası bulunabilir. 0-3 aylık yenidoğan bebeklerde ayak ölçüsü 9 cm uzunlukta olup ayak numarası 16’dır. Tabloda son sırada yer alan 2-3 yaş bebeklerde ayak ölçüsü 15.5 cm uzunluğa kadar çıkar. Bu seviyeye kadar gelişim gösteren bebeklerde ayak numarası 25 numaraya ulaşabilir.

Bebek Ayak Numarası Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebeklere ayakkabı satın alırken mezura veya cetvel yardımıyla ölçü alınması gerekir. Her bebeğin gelişim süreci farklı olduğu için ayak numarası değişiklik gösterir. Kız ve erkek bebeklerde ayak numarası alırken topuk çizgisine dikkat edilmelidir. Topuktan tam ölçü alındıktan sonra baş parmak ucuna kadar olan uzunluk ölçülmelidir. Her bebeğin gelişim sürecine göre ayak numarası farklı olabileceği unutulmamalıdır. Bebek ayak numarası tablosu üzerinden bebeğin yaşına göre karşılaştırma yapılabilir. Örneğin 13 cm uzunlukta ayağı olan bebeğin giymesi gereken ayakkabı numarası 21’dir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.