sadsad x
asdasd
Ayak Ölçüsü Nasıl Alınır? Ayak Numarası Hesaplama
12 Temmuz 2023

Ayak Ölçüsü Nasıl Alınır? Ayak Numarası Hesaplama

Ayak ölçüsü, ayakkabı seçiminde ayak sağlığına uygun tercih yapabilmek için önemlidir. Ayağı sıkmayan ve sağlıklı kullanım imkanı sunan ayakkabılar ayak ölçüsüne göre seçilir. Ayak numaranızı doğru bir şekilde hesapladığınızda ayağınızı sıkmayan ayakkabılar satın alabilirsiniz. Ayak numarası hesaplama sırasında dikkat edilmesi gereken bazı kriterler vardır. Bu konuyla ilgili bilinmesi gereken tüm detaylar yazımızda yer alıyor.

Ayak Ölçüsü Nasıl Alınır?

Ayak ölçüsü almak için pratik yöntemler kullanılabilir. Ayağın doğru bir şekilde ölçülebilmesi için en pratik çözüm kağıt kullanmaktır. Boş bir A4 kağıt yardımıyla ayağınızın gerçek ölçüsünü kolaylıkla alabilirsiniz. Ayak ölçüsü alırken şu yöntemi kullanmanız tavsiye edilir:

  • Boş bir A4 kağıdı yere sabitleyin.
  • Ardından ayağınızı kağıdın üzerine yerleştirin.
  • Topuk kısmını başlangıç noktası olarak kabul edin.
  • Topuktan sonra en uzun işaret parmağın bitiş yerine çizgi atın.
  • Bu iki çizgi arasını bir cetvel yardımıyla ölçün.

Bebeklerde Ayak Ölçüsü Nasıl Alınır?

Bebeklerde ayak ölçüsü almak ayakkabı numarasını belirlerken çok önemlidir. Bebeğin ayağını doğru bir şekilde ölçtüğünüzde ayağını sıkmayacak modelde ayakkabı satın alabilirsiniz. Bebeğin ayak ölçüsünü ölçmek için bir cetvel veya kağıt kullanabilirsiniz. Bebeği sırt üstü yatırıp ayağını bir cetvel yardımıyla ölçebilirsiniz. İşinizi daha sağlama almak istiyorsanız bir kağıt yardımıyla topuk ve başparmak kısmına çizgi atabilirsiniz. Bu iki çizginin arası bebeğin ayak ölçüsünü verir.

Çocuklarda Ayak Ölçüsü Nasıl Alınır?

Kız ve erkek çocuklarda ayak gelişimi farklılık gösterebilir. Aynı yaşta olan kız ve erkek çocukların ayak numaraları birbirinden farklı olabilir. Çocuklarda ayak ölçüsü alırken daha önce bahsetmiş olduğumuz kağıtlı yöntemi kullanabilirsiniz. Yere bir A4 kağıt serip çocuğun bunun üstüne basmasını sağlayın. Ardından topuk kısmından 1 çizgi, başparmak önünden 1 çizgi atarak bu iki çizgi arasını ölçün.

Evde Ayak Ölçüsü Almanın Pratik Yolları

Ayak ölçüsü alırken metre, mezura veya cetvel gibi ölçü ekipmanlarına ihtiyaç vardır. Evde ayak ölçüsü alma konusunda en pratik yöntem A4 kağıt ve kalem kullanmaktan geçer. Daha önce bahsettiğimiz gibi yere sereceğiniz A4 kağıdın üzerine basarak ayak kalıbını alabilirsiniz. Kağıda bir topuk dibinden bir de ayak başparmağı önünden kağıt atın. Daha sonra bu iki çizgi arasını metre veya cetvel yardımıyla ölçerek ayak numarasını bulabilirsiniz.

Ayak Numarası Hesaplama

Hangi numara ayakkabı giydiğinizi bulabilmek için ayak numarası hesaplaması yapmak gerekir. Bu süreçte ayak ölçüsünü aldıktan sonra standart ayakkabı numaraları tablosu göz önünde bulundurulur. Ayak beden tablosu olarak da bilinen bu tabloda, bölgelere göre farklı ayakkabı numaraları yer alır.

Ayak Beden Tablosu

Ayak beden tablosu bazı kriterlere göre farklılık gösterir. Cinsiyet ve coğrafik konum ayak numarası hesaplamada önemli kriterler arasınadır. Ayak beden tablosunda “cm” cinsinden ölçü biriminin karşılığında bölgelere göre numaralar yer alır. Örneğin 25.4 cm ayak ölçüsü olan bir kişi için ayak beden tablosunda numaralar şu şekilde değişir:

  • Avrupa: 40 numara
  • Birleşik Krallık / Avustralya: 6 numara
  • Birleşik Devletler / Kanada: 8.5 numara

Ayak Numarası Nasıl Hesaplanır?

Ayak numarası hesaplamasında ayak beden tablosu önemlidir. Bu tabloda cinsiyete ve bölgelere göre farklı numaralar olabilir. Ayak numarası hesaplarken öncelikle ayağın ölçüsü alınmalıdır. Doğru şekilde ölçülen ayağın hangi numara ayakkabıya uygun olduğunu belirlemek için bu tabloya bakılmalıdır.

Ayak Ölçüsü Neden Önemlidir?

Ayak ölçüsü özellikle bebek ve çocuk yaştakiler açısından son derece önemlidir. Gelişme döneminde olan ayakları sıkmayan ve konforlu ayakkabılar seçilmelidir. Ayak ölçüsü ayakkabı seçiminde en doğru numarayı verir.

Ayakkabı Alırken Ayak Ölçüsünün Önemi

Satın alacağınız ayakkabıda ayak ölçüsü doğru olmadığında ayakkabı vuracaktır. Ayakkabının vurması yüzünden ayakta ciddi yaralanmalar oluşabilir. Numarası küçük gelen ayakkabı giymek ayakta şişmeye neden olur. Özellikle gelişim çağındaki çocuk ve ergenlerde ayak sağlığı ve gelişimi bozulabilir.

Doğru Ayak Numarası Nasıl Seçilir?

Doğru ayak numarası seçmenin en basit yolu ayağı ölçmekten geçer. Ayak tabanını bir kağıda koyup topuk ve başparmak önüne çizgi çekerek ölçüm yapılabilir. Ayak ölçüsünün “cm” karşılığına göre doğru ayak numarası seçilebilir.

Ayak Numarası Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ayak ölçüsü konforlu ve sağlıklı ayakkabı seçerek ayağın gelişimini olumlu etkiler. Ayak numarası hesaplama yaparken beden tablosundan doğru karşılığı bulmak gerekir. Kadın ve erkeklerde değişiklik gösteren ayak numarasında tabloya dikkat edilmelidir.

Ayakkabı Numarası Yanlış Seçildiğinde Karşılaşılan Sorunlar

Ayakkabı numarası yanlış seçilirse ayak sağlığını olumsuz etkileyen sorunlarla karşılaşılabilir. Bunlar ayakkabı vurması, ayakta şişme ve kızarıklık gibi fiziksel sorunlardır. Çocuklarda ayak ölçüsü doğru alınmazsa ayak gelişimi olumsuz etkilenebilir.

Ayak Numarası İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

    Ayak numarası kaç olmalı?

Ayak numarası yaşa, cinsiyete ve kişinin fiziksel gelişimine bağlı olarak farklılık gösterebilir.

    İdeal ayak numarası nedir?

İdeal ayak numarası diye bir kriter yoktur. Herkesin ayak numarası kendi fiziksel özelliklerine bağlı olarak değişiklik gösterir.

    Ayak Numarası ne zamana kadar büyür?

Ergenlik sonrası birkaç yıl içinde vücutta fiziksel gelişim sona erer. Kız çocuklarında 14-15 yaş, erkeklerde 16-17 yaş civarında ayak büyümesi sonlanır.

    Ayak numarası küçülebilir mi?

Sanılanın aksine ayak numarasına küçük gelen ayakkabı giymek ayağı küçültmez. Kilo vermek de ayak numarasına etki etmez. Ayak numarası küçültmenin tek yolu ameliyat olmaktır.

   Büyük numara ayakkabı numaraları nelerdir?

Büyük numara ayakkabılar kadın ve erkekte fiziksel gelişime bağlı olarak farklılık gösterebilir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.